Vertaald proza

BOEKEN NR. 4, APRIL 2019

Giller Prize 1994-2018: * 25 jaar highlights uit de Canadese literatuur

door Kris van Zeghbroeck

Van grosso modo 1998 tot 2008 was er een duidelijke bloeiperiode in de Nederlandstalige vertaalmarkt van de Canadese literatuur. Daarvan vinden we onder meer sporen terug in de shortlists van de Giller Prize, naast de Governor General’s Award voor Engelstalige fictie de belangrijkste Canadese bekroning voor Engelstalige romans en verhalenbundels.

De Giller Pize werd opgericht ter nagedachtenis van de literaire redacteur Doris Giller. De laureaat ontvangt (sinds 2005) 40.000 Canadese dollars. In de periode 1996-2004 werden vijf (1x), vier (3x) of drie (5x) boeken uit de shortlist vertaald. Sindsdien verwaterde het aanbod en werden er (op enkele pieken in 2007 (3), 2009 (4) en 2011 (4) na) slechts twee (4x), één (5x) of geen (1x) boeken uit de shortlist vertaald.

Het aantal genomineerden van de Giller Prize Shortlist kan variëren van vijf tot zes. Ook wordt soms een Franstalig Canadees werk in Engelstalige vertaling genomineerd (de laatste 25 shortlists gebeurde dat acht maal). Dat is dan vooral de verdienste van de vertaler in kwestie. Die nominatie is wel eerder symbolisch, aangezien ze tot nu toe nooit tot laureaat uitgeroepen werden.

Hadden de gouden jaren te maken met een grotere financiële ondersteuning van vertalingen door de Canada Council for the Arts? Feit blijft dat na 2008 vooral overbekende Canadese auteurs als Margaret Atwood, Alice Munro, Michael Ondaatje, David Bezmozgis, Patrick deWitt, Esi Edugyan, Mark Szalay, Rachel Cusk, Sheila Heti en Yann Martel vertaald werden.

Canadese literatuur wordt nog steeds op regelmatige basis vertaald, maar in verhouding met de periode 1998-2008 is er minder aandacht voor nieuw vertaalde auteurs en worden een aantal tot 2008 vertaalde auteurs als Wayne Johnston, Lynn Coady, Barbara Gowdy, Michael Redhill, David Adams Richards, Rawi Hage of Guy Vanderhaeghe gaandeweg niet verder opgevolgd.

Opvallend is dat voor de feestelijke shortlist van 2018 (De Giller Prize bestaat intussen 25 jaar) opnieuw vier boeken vertaald werden (de vijfde genomineerde is een vertaling uit het Frans). Toeval (drie van de vier behoren tot de overbekende namen), of kunnen we gaandeweg een nieuwe, bredere vertaalgolf van Canadese literatuur verwachten? Op 30 september kennen we de shortlist van 2019…

Giller Prize Shortlists, winnaars en vertalingen onder illustratie



Shortlist 2018
Esi Edugyan: Washington Black (winner) vertaling verschijnt op 28 mei bij Signatuur
Patrick deWitt: French Exit (Noorderzon)
Sheila Heti: Motherhood (Moederschap)
Thea Lim: An Ocean of Minutes (Een oceaan van tijd)
Éric Dupont: Songs for the Cold of Heart (vertaald uit het Frans)

Shortlist 2017
Michael Redhill, Bellevue Square (winner)
Rachel Cusk: Transit (Transit)
Ed O'Loughlin: Minds of Winter
Eden Robinson: Son of a Trickster
Michelle Winters: I Am a Truck

Shortlist 2016
Madeleine Thien: Do Not Say We Have Nothing (winner)
Mona Awad: 13 Ways of Looking at a Fat Girl
Gary Barwin: Yiddish for Pirates
Emma Donoghue: The Wonder
Zoe Whittall: The Best Kind of People
Catherine Leroux: The Party Wall (vertaald uit het Frans)

Shortlist 2015
André Alexis: Fifteen Dogs (Vijftien honden) winner
Rachel Cusk: Outline (Contouren)
Heather O'Neill: Daydreams of Angels
Anakana Schofield: Martin John
Samuel Archibald: Arvida (vertaald uit het Frans)

Shortlist 2014
Sean Michaels: Us Conductors (winner)
David Bezmozgis: The Betrayers (De verraders)
Frances Itani: Tell
Heather O'Neill: The Girl Who Was Saturday Night
Miriam Toews: All My Puny Sorrows
Padma Viswanathan: The Ever After of Ashwin Rao

Shortlist 2013
Lynn Coady: Hellgoing (winner)
Dennis Bock: Going Home Again
Craig Davidson: Cataract City
Lisa Moore: Caught (De ontsnappingen van David Slaney)
Dan Vyleta: The Crooked Maid

Shortlist 2012
Will Ferguson: 419 (winner)
Alix Ohlin: Inside (Help)
Nancy Richler: The Imposter Bride (De oorlogsbruid)
Russell Wangersky: Whirl Away
Kim Thúy: Ru (Ru) vertaald uit het Frans

Shortlist 2011
Esi Edugyan: Half-Blood Blues (Speel voor mij het lied van de dood) winner
David Bezmozgis: The Free World (De vrije wereld)
Lynn Coady: The Antagonist
Patrick deWitt: The Sisters Brothers (De gebroeders Sisters)
Zsuzsi Gartner: Better Living Through Plastic Explosives
Michael Ondaatje: The Cat’s Table (De kattentafel)

Shortlist 2010
Johanna Skibsrud: The Sentimentalists (winner)
David Bergen: The Matter with Morris
Alexander MacLeod: Light Lifting
Sarah Selecky: This Cake Is for the Party
Kathleen Winter: Annabel (Annabel)

Shortlist 2009
Linden MacIntyre: The Bishop's (Man De rechterhand van de bisschop) (winner)
Kim Echlin: The Disappeared (De verlorenen)
Annabel Lyon: The Golden Mean (De gulden middenweg)
Colin McAdam: Fall
Anne Michaels: The Winter Vault (Het wintergewelf)

Shorlist 2008
Joseph Boyden: Through Black Spruce (Door het zwarte sparrenwoud)
Anthony De Sa: Barnacle Love
Marina Endicott: Good to a Fault
Rawi Hage: Cockroach
Mary Swan: The Boys in the Trees

Shortlist 2007
Elizabeth Hay: Late Nights on Air (Nachtradio)
Michael Ondaatje: Divisadero (Divisadero)
M. G. Vassanji: The Assassin's Song
Alissa York: Effigy (Vreemde ogen)
Daniel Poliquin: A Secret Between Us (vertaald uit het Frans)

Shortlist 2006
Vincent Lam: Bloodletting and Miraculous Cures (Aderlaten en wonderbaarlijke genezingen) winner
Rawi Hage: De Niro’s Game (Het spel van De Niro)
Carol Windley: Home Schooling
Pascale Quiviger: The Perfect Circle (vertaald uit het Frans)
Gaétan Soucy: The Immaculate Conception (De onbevlekte ontvangenis) vertaald uit het Frans

Shortlist 2005
David Bergen: The Time in Between (winner)
Joan Barfoot: Luck
Camilla Gibb: Sweetness in the Belly (De terugkeer van Lilly)
Lisa Moore: Alligator (Alligator)
Edeet Ravel: A Wall of Light

Shortlist 2004
Alice Munro: Runaway (Stilte) winner
Shauna Singh Baldwin: The Tiger Claw (De tijgerklauw)
Wayson Choy: All That Matters
Pauline Holdstock: Beyond Measure
Paul Quarrington: Galveston
Miriam Toews: A Complicated Kindness (Galgenliefde)

Shortlist 2003
M.G. Vassanji: The In-Between World of Vikram Lall (De tussenwereld van Vikram Lall) winner
Margaret Atwood: Oryx and Crake (Oryx en Crake)
John Bemrose: The Island Walkers
John Gould: Kilter, 55 Fictions
Ann-Marie MacDonald: The Way the Crow Flies (De kraaien zullen het zeggen)

Shortlist 2002
Austin Clarke: The Polished Hoe (Mijn leven in schande) winner
Bill Gaston: Mount Appetite
Wayne Johnston: The Navigator of New York (De zeevaarder uit New York)
Lisa Moore: Open
Carol Shield: Unless (Tenzij)

Shortlist 2001
Richard B. Wright: Clara Callan (Clara en Nora) winner
Sandra Birdsell: The Russlander
Michael Crummey: River Thieves (Rivierdieven)
Michael Redhill: Martin Sloane (Martin Sloane)
Timothy Taylor: Stanley Park
Jane Urquhart: The Stone Carvers (De beeldhouwers)

Shortlist 2000
Michael Ondaatje: Anil’s Ghost (De geest van Anil) winner
David Adams Richards: Mercy Among the Children (Genade onder kinderen)
Alan Cumyn: Burridge Unbound
Elizabeth Hay: A Student of Weather (De man die voor het weer kwam)
Eden Robinson: Monkey Beach (Vorstin van het noorden)
Fred Stenson: The Trade

Shortlist 1999
Bonnie Burnard: A Good House (Een goed huis) winner
Timothy Findley: Pilgrim (Pelgrim)
Nancy Huston: The Mark of the Angel (Het teken van de engel)
David Macfarlane: Summer Gone
Anne Hébert: Am I Disturbing You? (vertaald uit het Frans)

Shortlist 1998
Alice Munro: The Love of a Good Woman (De liefde van een goede vrouw) winner
André Alexis: Childhood (De kamers van mijn jeugd)
Gail Anderson-Dargatz: A Recipe for Bees (Een recept voor bijen)
Barbara Gowdy: The White Bone (De weg naar het water)
Greg Hollingshead: The Healer
Wayne Johnston: The Colony of Unrequited Dreams (Kolonie van onvervulde dromen)

Shortlist 1997
Mordecai Richler: Barney's Version (De bekentenissen van Barney) winner
Michael Helm: The Projectionist
Shani Mootoo: Cereus Blooms at Night (De cereus bloeit ’s nachts)
Nino Ricci: Where She Has Gone
Carol Shields: Larry’s Party (Larry ’s party)

Shortlist 1996
Margaret Atwood: Alias Grace (Alias Grace) winner
Gail Anderson-Dargatz: The Cure for Death by Lightning (De genezende kracht van bliksem)
Ann-Marie MacDonald: Fall on Your Knees (Laten wij aanbidden)
Anne Michaels: Fugitive Pieces (Verborgen verleden)
Guy Vanderhaeghe: The Englishman's Boy

Shortlist 1995
Rohinton Mistry: A Fine Balance (Een wankel evenwicht) winner
Timothy Findley: The Piano Man's Daughter
Barbara Gowdy: Mister Sandman (Mister Sandman)
Leo McKay Jr.: Like This
Richard B. Wright: The Age of Longing

Shortlist 1994
M.G. Vassanji: The Book of Secrets (winner)
Bonnie Burnard: Casino and Other Stories
Eliza Clark: What You Need
Shyam Selvadurai: Funny Boy (Rare jongen)
Steve Weiner: The Museum of Love

deze pagina printen of opslaan



‚Äč
ontwerp: Ann Van der Kinderen   |   programmatie: dataweb   |   © MappaLibri