Vertaald proza

BOEKEN NR. 1, JANUARI 2025

Helle Helle: Hafni zegt

door Liesbeth Vantorre

‘dat ze gaat scheiden’. Helle Helle duikt vanaf de eerste bladzijde recht in het hoofd van Hafni, om er pas na 184 wervelende bladzijden weer uit te kruipen. Haar huwelijk dreigt op de klippen te lopen. Ze rijdt weg van haar man en twee kinderen, om een weekje na te denken en zichzelf eens goed te verwennen. Eindelijk dingen te doen die zíj wil doen, zonder rekening te hoeven houden met anderen. Maar net dat is voor Hafni quasi onmogelijk.
 
Helle Helle duikt niet enkel in de onophoudelijke gedachtestroom van Hafni. Soms observeert ze haar van claustrofobisch nabij in haar doen en laten. Hafni bekijkt zichzelf haar hele (volwassen) leven zo. Ze ligt wakker van dingen die ze gezegd of niet gezegd heeft, van de angst dat mensen haar dom of gevoelloos gaan vinden. En ook tijdens haar reis – die eerder eenzaam dan weldadig is – botst ze voortdurend op de grenzen van haar sociaal ongemak.
 
Hafni stuntelt zich een weg door haar eigen verhaal, op te hoge hakken, met net iets te veel witte wijn op, hier en daar een boertje latend van de vele haringbereidingen die ze eet. Als ze niet aan de telefoon praat met een vriendin, ratelt ze onophoudelijk tegen zichzelf. Ze wentelt zichzelf in betekenisloze, masochistische herinneringen. ‘Ze weet best dat ze een vertelprobleem heeft, de bagatelgrens is minimaal, dat hoort ze zelf ook wel. Het is een marteling voor haar om voortdurend zo in details te treden, het is haast een aandoening.’
 
Met momenten heeft het boek iets drammerigs. Het is vermoeiend om Hafni’s intense maar ook ietwat banale stream of thought te volgen. Maar ook zo pijnlijk herkenbaar. Hafni zit op een ingewikkeld kruispunt in haar leven. Ze wil eindelijk haar eigen weg volgen, maar kent in wezen niks anders dan altijd maar ja zeggen en doen wat mensen van haar verwachten (of zich daar op zijn minst pijnlijk bewust van zijn). Helle Helle toont zich een meester in het verhalen vertellen door de midlifecrisis van Hafni vanuit zoveel invalshoeken te vertellen. Soms door de telefoon aan een niet-antwoordende vriendin, soms vanuit de ogen van de vlieg in de kamer (zo lijkt het toch) en soms vanuit Hafni’s eigen gedachten. Zien we als publiek misschien een ietwat stereotiepe burgerlijke vrouw in haar veertiger jaren met een wijnadem, dan toont Helle Helle ons de diepe gevoeligheid en gekwetstheid van de poëtische en afgewezen twintiger die nog steeds in Hafni huist.

‘Niet stil zijn, tenzij de stilte aanklopt, niet zwaaien aan lianen van bromvliegblauwe manen’.
 
Hafni heeft een planning voor haar reis. Ze maakt een Deense tournee, gevuld met wijntjes en smørrebrød. Ze wil van Roskilde, over de Grote Beltbrug naar Zuid-Funen om daar te eindigen met een Zuid-Jutse koffietafel. Niet zomaar taartjes en koffie. Het concept van de Zuid-Jutse koffietafel dateert vanuit de negentiende eeuw, toen Sønderjylland (Zuid-Jutland) na een oorlog onder Duits bewind viel. Een aanzienlijk deel van de plaatselijke bevolking was daar niet tevreden mee en hield vergaderingen aan lange tafels gevuld met taartjes, omdat de Duitse bewindvoerders een verbod op alcohol in de buurthuizen had ingevoerd. Het geheel past perfect in Hafni’s reis, gevuld met lekkers maar ook wat historische highlights.
 
Maar haar plan valt in duigen, door haar onvermogen om voluit ja of nee te zeggen. In het begin van haar reis, die eigenlijk maar een week ging duren, geeft een mede-hotelgast haar een gsm die ze naar Pøl moet brengen. Niet écht op haar weg, maar ook niet al té ver van het traject af. Onderweg ontmoet ze ook een man met wie het echt klikt en met wie ze echt eens een fijn gesprek heeft (waarop Helle Helle nauwelijks inzoomt, net omdat Hafni er niet over piekert), maar ook daar loopt ze van weg. Wanneer ze eindelijk letterlijk strompelend in Pøl aankomt, blijkt ze het foute Pøl opgezocht te hebben en valt ze, als kers op de taart, languit in de modder. Ze heeft haar fysieke en mentale dieptepunt bereikt, zeker wanneer blijkt dat de Zuid-Jutse koffietafel waaraan ze, na een goeie douche in een hotel en in kleren uit een soort spullenhulpzak, wil deelnemen, niet doorgaat. Je wil samen met Hafni huilen, roepen, tieren en vloeken, sakkeren over hoe het komt dat de tijd zo snel gaat en dat je toch zo weinig voor jezelf kan doen, omdat er toch zo veel verwacht wordt. Omdat je nooit écht op ‘reset’ kan duwen, omdat de boeg omgooien toch zo gruwelijk moeilijk is.
 
Maar dat doet Hafni niet. Ze waait uit op de veerboot terug naar huis en draagt haar spullenhulpkleren met waardigheid. Ze ontmoet een oude jeugdvriend en belt een vriendin op om zijn groeten over te brengen. Om dan eindelijk, na haar lange reis, aan dat luisterende oor dat haar een hele reis van tijd tot tijd bij stond te zeggen: ‘Ik wil ook graag horen hoe het met jou gaat.’
 
Hafni’s ploetertocht door Denemarken en haar herinneringen was noodzakelijk om uit zichzelf te breken en zich terug open te stellen voor het hier en nu. Helle Helle vertelt deze ontdekkingsreis met veel begrip en humor, zodat Hafni nooit helemaal als een egocentrische bourgeois vrouw met first world problems overkomt.
 
Hafni zegt is een meesterlijk vertelde, literaire knuffel met een knipoog.
 
Helle Helle: Hafni zegt, Querido, Amsterdam 2024, 189 p. ISBN 9789021490816. Vertaling van Hafni fortæller door Kor de Vries. Distributie L&M Books

deze pagina printen of opslaan

Nieuwe recensies

BOEKEN NR. 1, JANUARI 2025

De laatste dag van de veerman

Frode Grytten

Grenskolonialisme

Albina Fetahaj

Het paradijs van slapen, of Iemand die met bloemen fietst

Joost Oomen

Nachtvrouwen

Maja Haderlap

Rimpeling

Bibi Dumon Tak, Annemarie van Haeringen (ill.)

naar overzicht

JEUGDBOEKEN NR. 1, JANUARI 2025

Altijd samen

Bette Westera, Leo Timmers (ill.)

Hanna en Hamza

Janneke Schotveld, Arevik d’Or (ill.)

Je hond en jij

Elena Bulay

Kom op, we gaan!

Edward van de Vendel, Floor de Goede (ill.)

Wij zijn de nacht. De tofste dieren van het donker

Matthijs Meeuwsen en Paco Vink (ill.)

naar overzicht


ontwerp: Ann Van der Kinderen   |   programmatie: dataweb   |   © MappaLibri