Vanaf twaalf jaar

JEUGDBOEKEN NR. 10, DECEMBER 2024

Geert-Jan Roebers, Merlijne Marell (ill.): Metamorfose. Over uitsluipers, ontpoppers, openklappers en andere veranderlijke dieren

door Elke Brand

12+ - Wat is het toch fijn dat non-fictie zowel informatief als prachtig geschreven en geïllustreerd kan zijn. De makers van dit boek weten precies hoe ze dat samen voor elkaar kunnen krijgen. In de inleiding van Metamorfose, wordt snel duidelijk waar het hier om draait. Niet enkel het dierenrijk, maar dierenrijker: <br /> 
‘In dit boek kun je allerlei veranderlijke dieren zien, het ene nog wonderlijker dan het andere. Als je naast al die vormen ook de verhalen meetelt, is de rijkdom van het dierenrijk onuitputtelijk.’
 
In Metamorfose komen 20 diersoorten langs, in verschillende fasen van hun leven. Van de cicade tot de atlasvlinder, de albatros tot de zeester. Allemaal hebben ze één ding gemeen: ze zien er niet hun hele leven hetzelfde uit, maar maken een kleine of grote lichamelijke verandering door. In een spread per diersoort, wordt de lezer meegenomen in deze bijzondere ontwikkeling. Iedere fase wordt helder en bondig beschreven door Geert-Jan Roebers en aangevuld met een algemeen kader met informatie over bijvoorbeeld de wetenschappelijke naam en het leefgebied.
 
De spreads worden verrijkt met kleurrijke illustraties van de hand van Merlijne Marell. Na afloop van het boek, laat Marell in een artistieke epiloog stapsgewijs zien hoe zij te werk gaat bij het maken van de linosnedes voor haar afbeeldingen. Een indrukwekkende metamorfose van leeg vel tot kleurexplosie. Tot en met 16 maart 2025 zijn haar kunstwerken van dichtbij te bekijken in het natuurhistorisch museum in Rotterdam.
 
De twintig hoofdstukken uitgebreid uitgelichte dieren, worden afgewisseld met algemene hoofdstukken. Ze worden gesierd met meer ingetogen zwart-witillustraties. De algemene informatie start met ‘Zwerfkinderen’, over (bijna alle) zeedieren die tijdens hun jeugd als plankton over de wereldzeeën zwerven. In ‘Gekleed op het seizoen’ lezen we over dieren als de kokmeeuw, de hermelijn en het kamsalamandermannetje, die iedere winter en zomer van vacht, kleur of verenkleed wisselen. In het hoofdstuk ‘Flitsveranderaars’ leren we dieren kennen die heel snel kunnen veranderen. Zoals de Thaumoctopus mimicus en de kerstboomworm. Het hoofdstuk ‘Jongens en mannen’, gaat over dieren die tijdens het opgroeien tot man een ander uiterlijk krijgen, zoals het edelhert en de narwal. Tot slot is er het hoofdstuk ‘Pyjamakinderen’, over dieren als de fuut en de tapir, die in hun jeugd ‘een streepjespak dragen', maar dat kwijtraken zodra ze ouder worden.
 
Roebers’ teksten en Marells illustraties maken van ieder hoofdstuk een avontuur. Metamorfose is een fascinerend eerbetoon aan de veelzijdigheid van de natuur en een uitnodiging om met nieuwe ogen naar het dierenrijk te kijken.
 
Geert-Jan Roebers, Merlijne Marell. Metamorfose. Over uitsluipers, ontpoppend, openklappers en andere veranderlijke dieren, Lannoo, Tielt 2024, 70 p. : ill. ISBN 9789401441735

deze pagina printen of opslaan

Nieuwe recensies

BOEKEN NR. 10, DECEMBER 2025

De zwarte poel

Jan Vantoortelboom

Engelenbrood

Patti Smith

Het Nachtlicht

Erik Vlaminck

Sodomiet

Alexandre Vidal Porto

Wie is bang voor vrouwelijke kunstenaars? Belgische kunstenaressen van 1880 tot nu

Christiane Struyven

naar overzicht

JEUGDBOEKEN NR. 10, DECEMBER 2025

De geheime bibliotheek. Wie redt de magische boeken?

Nina George, Jens J. Kramer, Hauke Kock (ill.)

Kiki & ik

Leo Timmers

Peter Pan

J.M. Berrie, Floor Rieder (ill.)

Plassen op schrikdraad

Simon van der Geest, Karst-Janneke Rogaar (ill.)

Properzia

Jean-Claude Van Rijckeghem

naar overzicht


ontwerp: Ann Van der Kinderen   |   programmatie: dataweb   |   © MappaLibri