Peuters en kleuters

JEUGDBOEKEN NR. 8, SEPTEMBER 2018

Marjet Huiberts & Carmen Saldaña (ill.): Een schildpad was zijn schildje kwijt

door Jan Van Coillie

3+ - Marjet Huiberts ontpopte zich, samen met Bette Westera, als dichteres voor kinderen in het spoor van Annie M.G. Schmidt. Ze schrijft vooral verhalen op rijm die verschijnen als prentenboeken. Bekendheid verwierf ze onder meer met haar reeksen over Aadje Piraatje en Ridder Florian. Veel van haar boeken bestaan ook als prentenboekenapp. Carmen Saldaña is een jonge, beloftevolle Spaanse illustratrice. Op haar site lees je dat ze houdt van bladeren en dieren en dat de natuur haar voornaamste inspiratiebron is en dat merk je meteen in dit boek. Op de titelpagina dwarrelen bladeren en dat blijft zo in het hele verhaal dat zich volledig in de natuur afspeelt.

Het verhaal heeft weinig om het lijf. Het volgt het schema dat Huiberts ook in andere prentenboeken hanteert. Een dier (hier een schildpad) is iets kwijt (haar schild) en gaat op zoek. Uiteindelijk wordt ze gered door een ander dier. In dit geval bouwt ze een schild van takjes met de hulp van een vogeltje dat op haar schild haar nest maakt en eitjes uitbroedt zodat de schildpad ‘vader’ wordt.
 
De rijmen en het ritme klinken doorgaans natuurlijk waardoor de verzen zich prettig laten voorlezen. Een enkele keer gaat een strofe echter over de hoofden van de jonge doelgroep heen:
 
‘Hij dacht: wat moet ik zonder schild?
Ik ben zó veel te naakt
Ik ben mijn schild, mijn huis en ook
mezelf nog kwijtgeraakt.’ 
 
In de illustraties valt vooral het gebruik van gedempte kleuren op (vooral groen en bruin). Die begeleiden het verdriet van de schildpad, dat nog versterkt wordt door de regen in het bos. Dat de schildpad daar heel klein wordt getekend, vergroot ook het gevoel van eenzaamheid. Pas als de vogel zijn nest bouwt, komt er meer licht. De tekenstijl is sober, met weinig details. Voor extra kijkplezier zorgen vooral de kleine diertjes die je overal kunt ontdekken: mieren, lieveheersbeestjes, bijen, vlinders en vliegjes.
 
Marjet Huiberts & Carmen Saldaña (ill.): Een schildpad was zijn schildje kwijt, Gottmer, Haarlem 2018, 32 p. : ill. ISBN 9789025769215. Distributie L&M Books

deze pagina printen of opslaan

Nieuwe recensies

BOEKEN NR. 6, JUNI 2025

Breken is bouwen. Vijfenzeventig jaar Vijftigers

Graa Boomsma

Een mandje aarde

Yosa Buson

Geweten. Over Israël en Palestina

Maurits de Bruijn

Praat dan met mij

Yves Peirsman

Speuren in Lucebert. Een lezersvisie op diens gedichten

H.U. Jessurun d’Oliveira

naar overzicht

JEUGDBOEKEN NR. 6, JUNI 2025

Dieren spotten doe je zo!

Aline Portman

Hoe vijanden vrienden kunnen worden

Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz (ill.)

Mijn broer is een baas

Jenny Jägerfeld

Neem een kip

Erna Sassen, Martijn van der Linden (ill.)

Zuid

Marieke ten Berge (ill.), Eva Moraal

naar overzicht


ontwerp: Ann Van der Kinderen   |   programmatie: dataweb   |   © MappaLibri