Vanaf negen jaar

JEUGDBOEKEN NR. 3, MAART 2025

Evelien De Vlieger, Jan Hamstra (ill.): Het grote kippenboek

door Jen de Groeve

9+ - Als je iets over kippen te weten wil komen, zul je niet lang naar een boek moeten zoeken. Over het houden van kippen of hoe je kip als een lekker gerechtje op tafel zet, de kip evolutionair bekeken of de kip in de cultuurgeschiedenis… De kip is een interessant beestje blijkbaar en kippenboeken zijn er dan ook te kust en te keur. En dan komt er nog eentje bij: Het grote kippenboek van Evelien De Vlieger en Jan Hamstra. Dat is niet zomaar het zoveelste in de rij. Niet alleen heet het ‘groot’ en is het in een opvallend groot formaat uitgegeven, het is ook écht een groots boek. Op het eerste gezicht al indrukwekkend, met die prachtige illustraties van Jan Hamstra in een uitgekiende opmaak. Sla het open en meteen imponeert ook Evelien De Vlieger in een kort paragraafje over dit ‘wonderlijk dier’ met haar speelse, avontuurlijke schrijfstijl en onbevangen kijk op ‘een groots klein dier dat de mens al eeuwenlang gezelschap houdt’.
 
Evelien De Vlieger houdt van kippen, zoveel is duidelijk, en hun 'rommelig, onder-onzig gescharrel' in haar tuin heeft haar geïnspireerd om een uitvoerig portret van dat gezellige beestje te schetsen. Telkens wordt op twee overliggende bladzijden een bepaald aspect van de kip belicht in een aantal korte weetjes. Een klassiek concept, maar De Vliegers ongedwongen stijl maakt dat je bladzijde na bladzijde aan het boek gekluisterd blijft. Of het nu gaat over de variatie van kippenveren (‘Eer de veer!’), de botjes die de kip in haar lijf heeft, het paren, het uitbroeden van eieren of de tentoonstelling van ‘Miss Kip’, het is verbazend hoeveel informatie je moeiteloos opneemt. De Vlieger loodst op een heel vanzelfsprekende manier verrassing en humor in haar teksten, haar wendbare pen maakt dat de informatie op geen enkel moment gaat vervelen. Zo moet je bijvoorbeeld niet beledigd zijn als iemand tegen je zegt dat je een kippenbrein hebt, want de hersenen van mensen en kippen lijken blijkbaar wel wat op elkaar. Bovendien kunnen kuikens pas uit het ei tot vijf tellen, optellen en aftrekken. Een mensenkind doet daar jaren over.
 
Zo zit het boek boordevol met een verrassende mix van trivia en gedegen kennis – dat de oerkip 150 miljoen jaar terug leefde, hoe de wilde kip tam werd, hoe het komt dat een kip zonder kop toch nog blijft rondlopen, hoe je weet welke kip witte of bruine eieren zal leggen, het belang van de pikorde, het ontstaan van de vleeskippenindustrie, de kip en wereldgodsdiensten… -- anekdotiek en feitelijke kennis vullen elkaar aan. De informatie gaat ontzettend breed, de soepele taal, altijd licht gespijsd met humor zorgt voor zowel kinderen als volwassenen voor een erg plezierige leeservaring.
 
En dan zijn er nog de ronduit spectaculaire linosneden van Jan Hamstra. Die gelaagde snijtechniek moet onvoorstelbaar veel uren gekost hebben, want elk kippenveertje, elk schubje op de kippenpoot, alle variaties in koppen, kammen en lellen zijn tot in het kleinste detail vormgegeven. Elke bladzijde schittert en sommige uitgewerkte composities zijn adembenemend mooi: hoe de tamme kip eerst het Oosten en daarna de wereld veroverde bijvoorbeeld, de vechthanen of de vijanden van de kip, om maar deze te noemen. De composities stralen een sierlijke dynamiek uit, de meesterlijke afbeeldingen zijn zowel natuurgetrouw als kunstig. In deze korte video kun je Hamstra aan het werk zien.
 
Het grote kippenboek is een heerlijk informatief boek van twee auteurs die erin slagen je een ogenschijnlijk banaal onderwerp met spanning en ware fascinatie te laten verkennen, die de verwondering die aan de basis ligt van hun eigen exploratie op je overdragen. Auteurs als zij zijn van onschatbare waarde.
 
Evelien De Vlieger, Jan Hamstra: Het grote kippenboek, Lannoo, Tielt 2024, 75 p. : ill. ISBN 9789401485364

deze pagina printen of opslaan

Nieuwe recensies

BOEKEN NR. 3, MAART 2025

Blauw of de kleur van blijdschap

Anke Scheeren

Het duurt eeuwig en dan is het voorbij

Anne de Marcken

Het vlindereffect

Mahmoud Darwish

Linea Nigra. Zwangerschap en aardbevingen

Jazmina Barrera

Toen we nog jong waren

Oliver Lovrenski

naar overzicht

JEUGDBOEKEN NR. 3, MAART 2025

De droom van de kraai

Hadi Mohammadi, Salimeh Babakhan (ill.)

Eekhoorn en de verborgen schat

Coralie Bickford-Smith

Het leven van een hagedis van niks

Patrick Ness, Tim Miller

Lars de dwarse dromedaris

Rachel Bright, Jim Field (ill.)

Tantes zijn fantastisch (ooms ook)

Edward van de Vendel, Philip Hopman (ill.)

naar overzicht


ontwerp: Ann Van der Kinderen   |   programmatie: dataweb   |   © MappaLibri